Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żyrardowie przypomina o zakazie wypalania traw i gruntów rolnych.
Wypalanie traw i zarośli, czyli wzniecenie ognia na obszarach nieużytków, trawiastych i uprawnych w celu pozbycia się pozostałości uschniętej roślinności nie tylko jest niebezpieczne ale i prawnie zabronione! Wypalanie nie daje żadnych korzyści, przynosi za to szkody dla przyrody i człowieka.
Podczas wypalania śmierć zaczai się na ptaki (palą się gniazda, niejednokrotnie z jajkami lub pisklętami), niszczone są miejsca bytowe i lęgowe wielu gatunków ptaków, płazów, ssaków i owadów również tych pożytecznych.
Dym pochodzący z wypalania jest bardzo niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom. Gęsty dym wypalanej trawy w pobliżu drogi ogranicza widoczność, w wyniku czego, może dojść do wypadku lub kolizji. Wszystko to prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii. Ogień może również przenieść się w pobliże zabudowań i lasów. Znane są przecież przypadki spaleń zabudowań gospodarskich i pożarów lasów gdzie źródłem były wypalane łąki.
Nie wypalajmy traw i pozostałości roślinnych! Jest przecież inny sposób na ich spożytkowanie. Wypalanie jest świadectwem braku kultury i kompromitacją wobec turystów zagranicznych. Wypalanie traw nie występuje w Europie Zachodniej.
Każdy pożar, każda interwencja, przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt to również narażanie ludzkiego zdrowia i życia. Koszty wyliczalne pokrywane są z budżetów gmin i państwa czyli całe społeczeństwo. Należy jeszcze pamiętać o kolejnej bardzo ważnej kwestii a mianowicie, kiedy strażacy zajęci są akcją gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, np. do ratowania życia ludzi poszkodowanych w wypadku drogowym czy innym tragicznym zdarzeniu. Zaangażowanie w akcję gaszenia trawy powoduje znaczne wydłużenie czasu dojazdu do miejsca zdarzenia, a często o życiu człowieka decydują minuty wręcz sekundy.
Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, może pozbawić dopłat unijnych to jest też niedozwolone. Określają to odpowiednie zapisy prawne.
Grzegorz Dobrowolski
Kierownik Biura Powiatowego
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żyrardowie
Skomentuj