Coraz częściej mówi się o tym, że żyrardowski kompleks obiektów sportowo-rekreacyjnych może zmienić swój status i mówiąc kolokwialnie zostanie „rozparcelowany”. Podobno jest sporo chętnych na to, by poszczególne obiekty kupić albo wydzierżawić. Może to być oczywiście plotka, ale pierwsze niepokojące ruchy można już zauważyć.
Ośrodek Sportu i Rekreacji to w tej chwili kilka obiektów: hala sportowa przy ul. Chopina 1, korty tenisowe przy ul. Żeromskiego, tor kolarski, stadion piłkarski przy ul. Piastowskiej, pokoje noclegowe przy ul. Żeromskiego i Zalew Żyrardowski. Hala Sportowa to obiekt zlokalizowany w zabytkowym budynku dawnej stajni policji konnej z czasów II Rzeczpospolitej. Początkowo była to jedyna hala sportowa w mieście. Tutaj rozgrywały swoje mecze żyrardowskie drużyny ligowe. Obiekt przeszedł gruntowny remont, wymieniono parkiet, odnowiono zaplecze socjalne i trybuny na których może dziś zasiąść ok. 500 osób. Hala ma ponad 300 m kwadratowych. Zalew Żyrardowski ukończono w 1995 roku, a źródłem dla niego jest rzeka Pisia Gągolina. Zalew to 20 000m kwadratowych powierzchni wody, plaża ma ok. 750 m kwadratowych.
Trzy korty tenisowe o nawierzchni z mączki ceglanej, a także ścianka treningowa umiejscowione są w parku miejskim. Tor kolarski to kolebka medalistów mistrzostw świata i olimpijczyków. W tej chwili jest w stanie rozpadu, w zasadzie został częściowo zdemontowany. Pokoje noclegowe, to budynek z pokojami noclegowymi zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie toru kolarskiego, tuż obok parku miejskiego. Stadion piłkarski to obiekt na którym na co dzień mecze rozgrywają piłkarze trzecioligowej Żyrardowianki. Obiekt położony jest w zabytkowym parku, latem 2013 przeszedł modernizację przystosowującą go do trzecioligowych wymogów licencyjnych. Obecnie posiada trybuny na około 500 miejsc oraz wydzielony sektor gości dla 50 osób.
AQUA to spółka. 3 lipca 2006 r. został zawarty Akt Założycielski Spółki "AQUA ŻYRARDÓW". Spółka została powołana na czas nieograniczony. Wszystkie udziały zostały objęte przez Gminę Miasto Żyrardów, jako jedynego Wspólnika i pokryte wkładem niepieniężnym w postaci własności zabudowanej nieruchomości o powierzchni 34. 370 m kwadratowych, położonej w Żyrardowie przy ul.Stefana Jodłowskiego 25/27, wraz z częściami składowymi stanowiącymi zakres rzeczowy inwestycji.
Jedynym wspólnikiem jest Gmina Miasto Żyrardów, reprezentowana przez Prezydenta Miasta Żyrardowa, obecnie Andrzeja Wilka. W Radzie Nadzorczej są obecnie: Marek Balcer - Przewodniczący Rady Nadzorczej, Olgierd Kierzkowski - Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej i Beata Rusinowska - Sekretarz Rady Nadzorczej. Spółką kieruje jednoosobowy Zarząd, którego Prezesem jest Taida Sochańska.
AQUA to: basen, hala sportowa, siłownia, sauna, solarium, lodowisko, hotel, restauracja, boisko, korty tenisowe, skate park, bar, kręgielnia, bilard.
W ostatnich latach wiele mówi się o tym, czy struktura OSiR-u i spółki AQUA jest przejrzysta. Wiele jest wątpliwości co do tego czy OSiR jest dobrze zarządzany przez pełniącego obowiązki dyrektora Piotra Pietrzaka. Dużo słów krytycznych na ten temat mówiło się np. na sesjach Rady Miasta Żyrardowa, a zwłaszcza w trakcie obrad komisji zajmującej się oświatą, sportem i kulturą.
Miasto Żyrardów ma co prawda uchwalony budżet na rok 2014, ale każdy cokolwiek zorientowany wie, że prezydent Wilk po siedmiu latach swoich rządów ma pustą sakiewkę miejską. Niektórzy pytają skąd weźmie pieniądze na tak potrzebne inwestycje, a z drugiej strony skąd weźmie pieniądze na utrzymanie obiektów OSiR-u czy AQUA. Czyż nie jest kuszące zrobić w Żyrardowie to co zrobiono w Polsce w roku 1989? Uwłaszczenie to kusząca sprawa. Czas pokaże ile w tym wszystkim plotek, a ile prawdy.
Jerzy Jankowski
Skomentuj